Description
Modern Indian History pdf, Modern Indian History Notes :
We are jobriya.net provide complete competitive exam study material in hindi. so here i am going to provide you modern indian history pdf , modern indian history notes , modern indian history in hindi, geography questions in hindi . here we provide 5 set of modern indian history quiz , medieval indian history notes, modern indian history quiz . each medieval indian history in hindi quiz contain 30 question and total time will be 20 minutes. here you can also check modern indian history in hindi pdf , medieval indian history , modern history quiz . now here you can also check geography quiz questions and answers , general knowledge quiz with answers .
modern indian history pdf,modern indian history notes,modern indian history in hindi
Quizsummary
0 of 30 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
Information
अगर आप हमारी वेबसाइट पर पहली बार क्विज देने जा रहे है तो इससे संबंधित आपको कुछ निर्देश दिए जा रहे हैं।
 आप को सर्वप्रथम एकाउंट खोलना होगा अकाउंट ओपन करने के लिए क्लिक करे
 आप बिना खाता खोले भी क्विज दे सकते है
 क्विज पेज के खुलने के बाद आपको दिए गए हर सवाल का जवाब देना होगा
 क्विज बहुविकल्पी प्रकार के होंगे जिनका आप को उत्तर देना होगा
 एक बार में एक ही सवाल आपके स्क्रीन पर प्रदर्शित होगा।
 प्रत्येक प्रश्न का उत्तर देने के बाद स्क्रीन पर ‘चेक ’ बटन पर क्लिक करके सवाल का उत्तर दे फिर नेस्ट के बटन पर क्लिक करके अगले सवाल पर जाएं।
 आप को उत्तर हिंट के साथ दिखा दिया जायेगा
 आप क्विज समरी पर क्लिक करके आप सारे प्रसन देख सकते है जिनका आप ने उत्तर दिया है
 फिनिश क्विज पर क्लिक करके आप अपना रिजल्ट देख सकते है
 व्यू क्वेश्चन पर क्लिक करके आप सारे प्रसन का उत्तर देख सकते है जिनका आपने उत्तर दिया हो या न दिया हो
 आप को पास होने के लिए 4०% मार्क्स लाना होगा
 Click for Register
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score 

Your score 

Categories
 math 0%

 When you Complete the Quiz Click Quiz Summery Button
 Then Click Finished Quiz Button
 After that Click view Question Button to See all questions with answer.
Pos.  Name  Entered on  Points  Result 

Table is loading  
No data available  
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 Answered
 Review

Question 1 of 30
1. Question
1 pointsCategory: mathA cyclist covers a distance of 750 meter in 2 minutes 30 seconds. What is the speed in km/hr of cyclist
Correct
Incorrect
Hint
Explanation:
Speed=Distance/TimeDistance=750meterTime=2 min 30 sec=150secSpeed=750/150=5m/sec=>5∗18/5km/hr=18km/hr 
Question 2 of 30
2. Question
1 pointsCategory: mathRam and Sham are running a race, Ram runs 25% faster than Sham and is able to allow Sham a lead of 7 meters to end a race in dead heat. Find the distance of the race.
Correct
Incorrect
Hint
2xyx+yImportant to Note first – Dead Head means – run or finish a race at exactly level or at same time.
From question it is clear that Ram runs faster than Sham by 25%,
So if Sham runs 100 meter in a given time then Ram will run 125 meter in that time.
So if Sham runs 4 meter then Ram will run 5 meter in given time (divide both by 25)
=> Ram can give Sham a lead of 1 meter in 5 meter race to finish race in dead heat.
Ratio of length of start given : length of race :: 1 : 5
As per question, start was given of 7 meter, So,
Length of race was 7 * 5 = 35. 
Question 3 of 30
3. Question
1 pointsCategory: mathIn one minute, a bike travels a distance of 550 meters whereas a car travels a distance of 33 km in 45 minutes. What is the ratio of their speed?
Correct
Incorrect
Hint
Ratio of speeds =
550
60x 18
5:
33
45x60 = 33 : 44 = 3 : 4

Question 4 of 30
4. Question
1 pointsCategory: mathSimran runs around a circular field at a rate of 6 rounds per hour whereas Anita walks around the same field at the rate of 1 round per hour. If both started in the same direction from the same point at 7:30 AM then at what time they will first cross each other?
Correct
Incorrect
Hint
Relative speed of Simran w.r.t Anita = 6 – 1 = 5 rounds per hour
Time taken to complete one round at this speed =1
5= 12 min

Question 5 of 30
5. Question
1 pointsCategory: mathWhat is the time taken by a man to run around a rectangular field of dimension 33 meters by 37 meters, if he runs at the speed of 6 km/hr?
Correct
Incorrect
Hint
Speed = 6 km/hr = 6x
5
18m/sec = 2.5 m/sec
Distance = 2x(33 + 37) = 140 m
Time taken =140
2.5= 56sec

Question 6 of 30
6. Question
1 pointsCategory: mathA worker covered a distance of 61 km in 9 hours. He traveled partly on public transport at 4 km/hr and partly on auto at 9 km/hr. What is the distance traveled on public transport?
Correct
Incorrect
Hint
Let the distance travelled on public transport be x km
Then, distance travelled on auto = (61 – x) km
So,x
4+
(61 – x)
9= 9
9x + 4(61 – x) = 9
x = 16 km 
Question 7 of 30
7. Question
1 pointsCategory: mathIn the air, sound moves at a rate of 1100 feet per second. A boy hears the temple’s bell sound 2.2 seconds after he sees it ringing. Find the distance of the man from the temple?
Correct
Incorrect
Hint
Distance = 1100 x 2.2 = 2420 feet

Question 8 of 30
8. Question
1 pointsCategory: mathCar A finishes a trip of 300 km in 7.5 hours while car B completes a trip of 450 km in 9 hours. What is the ratio of their speed?
Correct
Incorrect
Hint
Ratio of speeds =
300x 2
15:
450
9= 40 : 50 = 4 : 5

Question 9 of 30
9. Question
1 pointsCategory: mathA certain distance is traveled by truck at a certain speed. If a bus covers half the distance in double the time, find the ratio of the speed of the bus to that of the truck?
Correct
Incorrect
Hint
Let the distance covered by truck be x and the time taken be y. Then,
Required ratio =0.5x
2y: x
y= 1
4: 1 = 1 : 4 
Question 10 of 30
10. Question
1 pointsCategory: mathAn inspector notices a thief from a distance of 200 meters after this thief starts running and the inspector chases him. The inspector and the thief run at the speed of 11 km/hr and 10 km/hr respectively. The distance between them after 6 minutes is?
Correct
Incorrect
Hint
Relative speed of the theif and inspector = (11 – 10) km/hr = 1 km/hr
Distance covered in 6 minutes =1 x 6
60km = 1
10km = 100 m. Distance between the thief and inspector = (200 – 100) m = 100 m.

Question 11 of 30
11. Question
1 pointsCategory: mathA man in a plane finds that he can count 21 stars in 1 minute. Assuming the distance between stars is 50 meters, what is the speed of the plane?
Correct
Incorrect
Hint
Explanation–
Number of gaps between 21 stars = 20.
Distance travelled in 1 minute = (50 x 20) m = 1000 m = 1 km.
Speed = 60 km/hr. 
Question 12 of 30
12. Question
1 pointsCategory: mathA passionate traveler travels 100 km by car at 50 km/hr, 800 km by ship at 40 km/hr, 600 km by train at 80 km/hr and 500 km by helicopter at 400 km/hr. Find the average speed for the entire journey?
Correct
Incorrect
Hint
Total distance travelled = (600 + 800 + 500 + 100) km = 2000 km.
Total time taken =600
80+ 800
40+ 500
400+ 100
50hr = 123
4hrs. Average speed =
2000 x 4
123km/hr = 65.04 km/hr. 
Question 13 of 30
13. Question
1 pointsCategory: mathA train starts from city Y at 2 PM and travels towards city X at 75 km/hr. Another train starts from city X at 1 PM and travels towards Y at 60 km/hr. If the distance is between theses two cities is 330 km then at what time will they meet?
Correct
Incorrect
Hint
uppose they meet x hours after 1 p.m. Then,
(Distance moved by first in x hours) + [Distance moved by second in (x – 1) hrs] = 330
60x + 75 (x – 1) = 330
x = 3.
So, they meet at (1 + 3), i.e 4 p.m. 
Question 14 of 30
14. Question
1 pointsCategory: mathMohan travels from A to B at a rate of 40 km/hr and returns by increasing his speed by 50%. What is the average speed for both the trips?
Correct
Incorrect
Hint
Speed on return trip = 150% of 40 = 60 kmph.
Average speed =2 x 40 x 60
40 + 60km/hr = 48 km/hr. 
Question 15 of 30
15. Question
1 pointsCategory: mathThe speed of a bike increase by 2 km after every 1 hour. If the distance travel in the first hour was 35 km, find the total distance traveled in 12 hours?
Correct
Incorrect
Hint
Total distance travelled in 12 hours = (35 + 37 + 39 + ….. upto 12 terms.)
This is A.P. with first term, a = 35, number of terms, n = 12, common difference, d = 2.
Required distance =12
5[2 x 35 + (12 – 1) x 2] = 6 (70 + 22) = 552 km.

Question 16 of 30
16. Question
1 pointsCategory: mathA man on riding crosses a bridge in 5 minutes when riding is being done at 15 kmph. The length of the bridge is:
Correct
Incorrect
Hint
Distance = Speed × Time
Speed = 15 kmph
Time = 5 minutes = 5/60 hour
⇒ Distance = 15 × (5/60) = 5/4 km = 1.250 km = 1250 m

Question 17 of 30
17. Question
1 pointsCategory: mathRavi runs at 15.6 kmph. How many meters does he run in 2 minutes?
Correct
Incorrect
Hint
Distance = Speed × Time
Speed = 15.6 kmph
Time = 2 minutes = 2/60 hour
⇒ Distance = 15.6 × (2/60) = 31.2/60 km = 0.520 km = 520 m

Question 18 of 30
18. Question
1 pointsCategory: mathIf a person walks at 4/5th of his usual speed he reaches 40min late. If he walks at his usual speed how much time does he travel?
Correct
Incorrect
Hint
Let a man travels at speed of ‘m’ km/hr and takes ‘n’ minutes to reach his destination.
Hence we can find the distance covered by the man using the formula
Speed = Distance/Time
Distance = speed × time
Hence distance travelled = mn minutes.
Now we have the man walking at 4/5 of his speed ie, 0.8m km/hr
And then he taken n + 40 minutes.
Hence, distance travelled = 0.8m × (n + 40)
= 0.8mn + 32m
Distance in both the cases should be equal.
Hence
⇒ mn = 0.8mn + 32 m
⇒ mn – 0.8mn = 32 m
⇒ 0.2 mn = 32 m
⇒ 0.2n = 32
⇒n = 32/0.2
⇒ n = 160 minutes.

Question 19 of 30
19. Question
1 pointsCategory: mathHow long will a train 100m long travelling at 72kmph take to overtake another train 200m long travelling at 54kmph?
Correct
Incorrect
We have both the trains running in the same direction.
Hence their relative speed will be the difference of speed of faster train and speed of slower train.
Hence
Relative speed = 72 – 54 kmph
= 18 km/hr
= 18 × 10/36 mps
= 5 mps
Also we have distance covered by the train to overtake the train = 100 m + 200 m = 300 m
Hence,
Time taken = distance/speed
Time = 300/5 sec
= 60 sec
Hint

Question 20 of 30
20. Question
1 pointsCategory: mathA train can travel 50% faster than a car. Both start from point A at the same time and reach point B 75 kms away from A at the same time. On the way, however, the train lost about 12.5 minutes while stopping at the stations. The speed of the car is:(in kmph)
Correct
Let speed of car be m kmph.
Then speed of train = m + 50% of m
= m + 0.5m
= 1.5m kmph
Using the formula,
Time = distance/speed
We have time taken by train is 12.5 minutes less than time taken by car to cover 75 km.
Hence
⇒ (75/m) – (75/1.5m) = 12.5/60
⇒ (225–150)/3m = 12.5/60
⇒ 25/m = 12.5/60
⇒ 2/m = 1/60
⇒ m = 2 × 60
⇒ m = 120 kmph
Incorrect

Question 21 of 30
21. Question
1 pointsCategory: mathIn a circular race track of length 100 m, three persons A, B and C start together. A and B start in the same direction at speeds of 10 m/s and 8 m/s respectively. While C runs in the opposite at 15 m/s. When will all the three meet for the first time after the start?
Correct
Incorrect
Hint
Since the track is circular and speed of A relative to B is (10 – 8) = 2 m/s.
⇒ A and B meet after 100/2 = 50 seconds.
A and B meet every 50 seconds thereon.
∵ All three have to meet ⇒ A and B shall meet. C in the opposite direction has to complete a full round to meet A and B
⇒ C takes 100s to be at the starting point again to meet A and B.
∴ All three meet for the first time after 100s.
Alternatively
A completes a full round in 100/10 = 10 s
B completes full round in 100/8 = 12.5 s
C completes full round in 100/15 = 20/3 s
A, B and C therefore meet after LCM (10, 12.5 and 20/3) seconds
= 100 seconds.

Question 22 of 30
22. Question
1 pointsCategory: mathPaul started from home with his bicycle traveling 6 km/h at 12:00 pm and John started at 13:30 traveling 9 km/h. At what time John will 3km ahead of Paul?
Correct
Incorrect
Hint
Say after X hours John started, Paul would be 3 km ahead of John.
Distance = Speed × Time
Distance travelled by John in X hours = 6 × X km
Distance travelled by Paul by this time = 9 × (X – 1.5) [Paul started 1.5 hours late]
Given, by this time Paul is 3 km a head of John
⇒ 9 × (X – 1.5) = 6X + 3
⇒ 3X = 3 + 13.5
⇒ X = 5.5 hours
So the time is 12:00 pm + 5.5 hours = 17:30

Question 23 of 30
23. Question
1 pointsCategory: mathJake is faster than Paul. Jake and Paul each walk 24 km. The sum of their speeds is 7 km/h and the sum of time taken by them is 14 hours. Then Jake’s speed is equal to :
Correct
Incorrect
Hint
Say speed of Jake is J and Speed of Paul is P.
Given J + P = 7 ……. (Eq.1)
Time = Distance/speed.
⇒ Time taken by Jake to cover 24 km = 24/J hours
⇒ Time taken by Paul to cover 24 km = 24/P hours
Given, sum of times = 24 hours.
⇒ (24/J) + (24/P) = 14
⇒ (1/J) + (1/P) = 7/12
Using Eq.1,
⇒ (J + P)/(JP) = 7/12
⇒ J × P = 12
∴ (J – P)^{2} = (J + P)^{2} – 4JP = 7^{2} – 4 × 12 = 1
⇒ (J – P) = 1 ……. (Eq.2)
Eq.1 + Eq.2
⇒ 2J = 8
⇒ J = 4 km/h

Question 24 of 30
24. Question
1 pointsCategory: mathA bus started from bus stand at 8.00a.m. and after 30 min staying at destination, it returned back to the bus stand. The destination is 27 miles from the bus stand. The speed of the bus while going to destination = 18 miles/hr, the speed of the bus while returning is 50 percent higher. At what time it returns to the bus stand.
Correct
Incorrect
Hint
For Bus Stand to Destination
Distance = 27 miles
Time = x hrs
Speed = 18 miles/hr
Distance = Speed × Time
⇒ Time = (Distance / Speed) = 27/18 = 1.5 hrs
Halt Time= 30minuts = (0.5) hr
For Destination to Bus Stand
Speed = 1.5 × 18 = 27 miles/hr
Time = y
Distance = 27 Miles
Distance = Speed × Time
⇒ Time = (Distance / Speed) = 27/27 = 1 hr
Total Time = 1.5 + 0.5 + 1 = 3 hrs
Reach time = 8:00 + 3 = 11:00 am

Question 25 of 30
25. Question
1 pointsCategory: mathTwo trains move in the same direction at 50 kmph and 32 kmph respectively. A man in the slower train observes the 15 seconds elapse before the faster train completely passes by him. What is the length of faster train?
Correct
Incorrect
Hint
Let the Length of the faster train be = x mtrs
Relative Speed of Faster Train in compared to slower train moving in same direction = V_{Faster} – V_{Slower}
= 50 – 32 = 18 kmph = 18 × (1000/3600) m/s
Speed × Time = Distance
⇒ 18 × (1000/3600) m/s × 15 = x
⇒ 5 × 15 = x
⇒ 75 = x
Hence, Length of faster train = 75 meters.

Question 26 of 30
26. Question
1 pointsCategory: mathIn a flight of 600 km, an aircraft was slowed down due to bad weather. Its average speed for the trip was reduced by 200 km/hr and the time of flight increased by 30 minutes. The duration of the flight is:
Correct
Incorrect
Hint
For Normal case
Distance = 600km
Speed = x km/hr
Time of flight = y hrs
⇒ Distance = speed × time
600 = xy …. (i)
For Stormy Weather
Distance = 600km
Speed = (x – 200) km/hr
Time of flight = (y + 1/2) hrs
⇒ Distance = speed × time
600 = (x – 200) × (y + 1/2)
⇒ 600 = xy + (x/2) – 200y – 100 …. (ii)
From eq. (i) & (ii)
⇒ 600 = 600 + (x/2) – 200 × (600/x) – 100
⇒ (x/2) – (120000/x) – 100 = 0
⇒ x^{2} – 200x – 240000 = 0
⇒ x^{2} – 600x + 400x 240000 = 0
⇒ x (x – 600) + 400 (x 600) = 0
⇒ (x – 600) (x + 400) = 0
⇒ x = 600 or x = – 400
But x = Speed hence can’t be negative
⇒ x = 600 km/hr
Substituting value of x in Eq. (i)
600 = 600 × y
⇒ y = 1 hr

Question 27 of 30
27. Question
1 pointsCategory: mathA man jogs at 6 mph over a certain journey and walks over the same route at 4 mph. What is his average speed for the journey?
Correct
Incorrect
Hint
Let the distance for jogging = m km
Then on forward journey, time taken by him = distance/time
= m/6 hours
Then on return journey, time taken by him = m/4 hours
Total time taken = m/6 + m/4
= (4m + 6m)/24
= 10m/24
Total distance = m + m = 2m
Hence,
Average speed = Total distance/ total time
= 2m/(10m/24)
= 48/10
= 4.8 mph

Question 28 of 30
28. Question
1 pointsCategory: mathA person is rock climbing at an altitude of 800 m. He goes up by 7 mph. and come down by 9 mph. what was his average speed?
Correct
Incorrect
Hint
On upward journey, time taken by him = distance/time
= 800/7 hours
Then on downward journey, time taken by him = 800/9 hours
Total time taken = (800/7) + (800/9)
= (7200 + 5600) / 63 hours
= 12800/63 hours
Total distance = 800 + 800 = 1600 m
Hence,
Average speed = Total distance/ total time
= 1600 / (12800/63)
= 1600× 63/12800
= 7.875 mph

Question 29 of 30
29. Question
1 pointsCategory: mathA Person travels to a hill, if he goes from A to B with speed of 4kmph and returns back to B with speed of 5kmph. What is his average speed of journey?
Correct
Incorrect
Hint
Let distance travelled by him on one way = m km
On upward journey, time taken by him = distance/time
= m/4 hours
Then on downward journey, time taken by him = m/5 hours
Total time taken = (m/4) + (m/5)
= (5m + 4m) / 20 hours
= 9m/20 hours
Total distance = m + m = 2m
Hence,
Average speed = Total distance/ total time
= 2m/(9m/20)
= 40/9
= 4.44 kmph

Question 30 of 30
30. Question
1 pointsCategory: mathA man travels from A to B at 70 mph over a certain journey and returns over the same route to A, at 80 mph. What is his average speed for the journey?
Correct
Incorrect
Hint
Let distance travelled by him on one way = m km
On Forward journey, time taken by him = distance/time
= m/70 hours
Then on return journey, time taken by him = m/80 hours
Total time taken = m/70 + m/80
= (8m + 7m) / 560 hours
= 15m/560 hours
Total distance = m + m = 2m
Hence,
Average speed = Total distance/ total time
= 2m / (15m/560)
= 1120/15
= 74.66 kmph
Reviews
There are no reviews yet.